Історія проєкту

Міжнародний книжковий фестиваль «Зелена хвиля» – щорічне місце зустрічі українських та іноземних видавців, книгорозповсюджувачів, письменників, критиків і читачів, масове свято книги. 

Фестиваль проводиться в Одесі з 1996 року. Включає в себе книжковий ярмарок, міжнародну програму заходів і спецпроєктів офлайн та онлайн.

Учасники фестивалю: видавництва, книготорговельні підприємства, освітні і культурні інституції; письменники, критики, видавці, редактори, художники, діячі культури.

Відвідувачі фестивалю: масова аудиторія; представники культурних, творчих, освітніх сфер і креативних індустрій; медіа-спільнота.

У 2018 році «Зелену хвилю» відвідало понад 10 тисяч осіб. Програма проводилася на 7 локаціях. Відбулося 72 заходи для дорослих і дітей. У спеціальній програмі «Межі літератури» – 18 подій і 40 спікерів.

У 2019 році фестиваль залучив близько 12 тисяч відвідувачів. У фокусі уваги перебувала література для дітей та підлітків. Було задіяно 5 локацій в історичному центрі Одеси. Відбулося 80 заходів за участю 37 спікерів.

Серед гостей фестивалю в 2018-2019 роках були авторитетні критики, редактори, журналісти, видавці, відомі письменники і поети, зокрема: перший видавець «Гаррі Поттера» Баррі Каннінгем (Великобританія); поет, лауреат Пулітцерівської премії Пол Малдун (США); письменниця Шарлотте Кернер (Німеччина); письменник Андреа Пау (Італія), ілюстраторка Сара Маццетті (Італія), поет Василь Махно (США); українські письменники Андрій Курков, Христина Венгринюк, Мар’яна Савка, Лариса Денисенко, Маріанна Гончарова та багато інших.

У 2020 році фестиваль проводився в офлайн и онлайн форматах за підтримки Українського культурного фонду – проєкт отримав грант в програмі «Інноваційний культурний продукт». З 6 по 9 серпня в офлайн-програмі пройшло 96 фестивальних заходів, з них 44 для дітей та підлітків. 

Онлайн-програма проходила з серпня до кінця жовтня 2020 р. Було вироблено понад 60 відеоподій в 9 тематичних циклах за участю 68 спикерів – українських та іноземних письменників, поетів, видавців, критиків, культурологів, медійників, менеджерів культури, читачів. Країни, які представляли учасники: Україна, США, Ізраїль, Чехія, Італія, Словаччина, Казахстан, Німеччина, Великобританія, Шотландія, Австралія. 

Книжковий ярмарок і всі події фестивалю відвідало понад 12 тисяч осіб. 

У 2021 році фестиваль був ювілейним, «Зеленій хвилі» виповнилося 25 років.

Події фестивалю тривали три місяці – з серпня до листопада, розподілившись на літній та осінній сезони.

За цей час проведено книжковий ярмарок, 85 офлайн-подій для дорослих та дітей, створено 44 програмних відеоролика.

Гостями та учасниками фестивалю стали понад 300 фахівців зі всієї України – видавці, письменники, поети, літературні критики, журналісти, редактори, педагоги, музиканти, актори, держслужбовці, менеджери культури, громадські діячі. А ще – 73 юних ілюстратора з 18 міст і сіл України, учасники конкурсу цифрового малюнка «iParus», який проходив в рамках фестивалю.

Відвідало події фестивалю понад 15 тисяч осіб. 

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.