Спеціальні заходи

 

➤ Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. 

➤ Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.

 

«Рукописний літературний цитатник»

 

>> Відео рекорду України – “Рукописний літературний цитатник”

 

У 2021 році на фестивалі був реалізований оригінальний проєкт за участю масової аудиторії читачів – «Рукописний літературний цитатник» (збірник формату А3 в єдиному екземплярі, 409 факсимільних сторінок, 1001 цитата), який створювався до 25-річчя книжкового фестивалю впродовж 25 днів і був зафіксований як рекорд України.

6 серпня на фестивалі Голова наглядової ради «Книги рекордів України» зафіксував рекорд – 409 сторінок, 1001 цитата.

«Рукописний літературний цитатник» – багатомовний збірник, у який увійшли цитати з класичних та сучасних творів світової літератури російською, українською, англійською, французькою, іспанською, польською мовами, складається з дописів великої читацької спільноти. 

Процес створення збірнику складався з багатьох активностей на різних міських локаціях, у які було залучено сотні пересічних читачів та лідерів думок.

Цитати на сторінках залишили вчителі, бібліотекарі, студенти, школяри, медики, журналісти, науковці, художники, інженери, менеджери, фінансисти, держслужбовці, вихователі, програмісти, економісти, актори театру та кіно, фахівці з реклами, фітнес-тренери, музиканти, бухгалтери, дизайнери, психологи, моряки, домогосподарки, пенсіонери. Кожний допис підписаний. 

Обкладинку розроблено художником-ілюстратором Олександром Драган.

Надруковано партнером фестивалю – друкарнею «АЛЬФА ПРЕСС».

Книгу презентовано громадськості та передано на довічне зберігання до Одеської національної наукової бібліотеки.

 

 

Дискусія «Дамоклів меч української літератури: як контрафакт вбиває книжковий ринок»

6 серпня, Одеська національна наукова бібліотека

 

Тези для обговорення:

Що таке контрафакт, контрабанда, піратство. Відмінності.

Наскільки великою є проблема контрабанди та контрафакту?

Звідки береться контрафактна література?

Як реалізують контрафакт.

Які системні зміни допоможуть українському книжковому ринку.

Пам’ятка: як пересічному читачеві відрізнити підробку від оригіналу.

Учасники:

Олександр Кірпічов, СЕО видавництва BOOKCHEF;

Іван Богдан, СЕО компанії Yakaboo (онлайн);

Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок» (онлайн);

Олександр Афонін, президент громадської спілки «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів».

Ірина Бірюкова, генеральна директорка Одеської національної наукової бібліотеки.

 

>> Відеозапис дискусії «Дамоклів меч української літератури: як контрафакт вбиває книжковий ринок»

 

Текст дискусії (основні моменти)

  • Контрафакт, контрабанда, піратство

Олександр Кірпічов, СЕО видавництва BOOKCHEF:

Що таке контрафакт? Це підробка книжкового видання, яке зроблено без відома, згоди видавця, автора, перекладача. Зазвичай контрафакт має нижчу у порівнянні з легальним виданням якість, змінені вихідні дані, а ще книга може виходити з прізвищем неіснуючого автора.

Контрабанда – зазвичай оригінальні книжки, які потрапляють в Україну нелегально, без дозволу.

Піратство – зазвичай коли мова йдеться про поширення електронних книг – скани PDF оригінальних книг, книги у аудіо-форматі чи електронні варіанти книг.

Найгірше з цих трьох варіантів – це контрафакти, бо навіть на руках залишається неякісна фарба, що шкодить здоров’ю.

Олександр Афонін, президент громадської спілки «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів»:

Книга вміщує в себе вартість витрат видавця, а от контрабандисти беруть вже готовий макет, домовляються з підпільними чи ні друкарнями і просто роздруковують такий примірник, таким чином він ануляє увесь труд видавця, і книга виходить майже на 70-80% нижче, чим вона реально може коштувати.

До анексії Криму дуже багато контрабанди з Росії завозили — і це не одна-дві книги, йшли вони десятками та швиденько розповсюджувались на ринках та книжкових базарах. Нещодавно був прийнятий закон про обмеження поставки з країни-агресора РФ, була створена спеціальна комісія, яка це відслідковує, аби не популяризувати таку книжкову продукцію у нас.

Деякі майданчики – ОЛХ, Промо та Розетка – надають ФОПам реалізовувати свою контрафактну продукцію, ще й дуже дешево. І це – найбільша загроза, бо легальний видавець швидко збанкрутує.

Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок»:

Основна загроза в тому, що такі види діяльності руйнують книжковий ринок України. Не платять видавцям, не платять гонорари авторам, а тим більш — податки державі.

Іван Богдан, СЕО компанії Yakaboo:

Український ринок через контрафакт втратив близько 30 млн долларів. Через такий демпінг ми втратили частину книжкового ринку.

Як представник рітейлу я можу сказати, що ми вже не можемо конкурувати навіть у регіонах, адже у регіонах продаються контрафактні книжки на будь-яких полицях магазинів, навіть заборонених видавництв.

Такі книжки розповсюджуються через інтернет-магазини, через Інстаграм, та погано, що покупець й наступного разу йде до них і не повертається до офіційних магазинів продажу. І ми втрачаємо читачів, а видавці втрачають свої вклади, до держави не йдуть податки, офіційний ринок зменшується та поступається контрафактній продукції.

Олександр Кірпічов, СЕО видавництва BOOKCHEF:

У багатьох країнах 10-20% купують електронні книжки, а в Україні – менше 1%.

  • Що ми можемо зробити аби запобігти цьому?

Олександр Афонін, президент громадської спілки «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів»:

Ми довго намагалися залучити поліцію та СБУ, але законодавча база та сама процедура покарання порушника настільки складна, що потребує оцінювання втрат, коли ми, наприклад, звертаємося до кіберполіції, у нас немає інформації, хто скільки разів скачує книгу, хоча технологічно це можливо.

У Європі карають і тих, хто скачує, і тих, хто користується цим, тобто і читача, і поширювача електронного контенту.

Одне з завдань, які ми ставимо — це дотримання закону про видавничу справу, права видавців і на електронну торгівлю, де передбачили ринок і дозволили покарання.

На сьогодні існує лише адміністративна відповідальність, яка оцінюється двома-трьома сотнями гривень. Ми намагаємося налагодити розмову з власниками маркетплейсів – ОЛХ, Розетка и ПРОМО. Але вони лише надають місце продажу на своїх майданчиках і не мають відношення до того, що там продається.

Ми поки що тільки пишемо листи, що на маркетплейсах є контрафактна продукція та заборонена у нашій країні. Тому учасник продажу має мати свідоцтво дитячого комітету радіомовлення та телебачення, що він є учасником виробництва у книговидавничій сфери, по-перше. По-друге: наявність у книгорозповсюджувача угоди з власником прав з видавництвом чи з імпортером.

За останній час вдалося викрити один факт — коли видавництво «Школяр» вкрали та відсканували. Так, на піратів наклали штрафні санкції у розмірі 200 тис. грн, але це був один випадок, і видавництво, аби довести свою правду, платили адвокатам та людям, які займалися цим питанням. Але був досягнут компроміс та цей підручник зняли з продажу. Отже, всі процедурні моменти потребують гроші, певні витрати, і через це видавництво може вилетіти в трубу таким чином. Треба збирати документи, але це не яким чином не гарантує, що ви виграєте судову тяганину.

Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок»:

Якщо як споживач я хочу купити електронну книжку, то можу не знайти її легальну, адже видавцям не цікаво видати електронну книжку, бо її відразу пірати завантажать, почнуть розповсюджувати та продавати. Ось таке замкнуте коло.

У людей виникає хибне враження, що все, що є в інтернеті – це все є суспільне надбання.

У Німеччині аби кому Wi-Fi не роздають, бо вони не знають, що саме ти завантажити з інтернету – а за піратство їм загрожує 5-6 років ув’язнення.

Олександр Афонін, президент громадської спілки «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів»:

Декілька років тому в Україні проводили опитування: скільки готові люди платити за скачування контенту. Так от 82% здивувалися: чому саме вони повинні платити за електронний контент, адже він безкоштовний!

Тому дуже цікаво над цим працювати з точки зору психології.

  • Де купувати легальні книги легальних видавництв?

Олександр Афонін, президент громадської спілки «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів»:

В книгарнях видавців виключена контрабанда та контрафактна продукція, там вся легальна продукція. А ще в інтернет-магазинах продають цілком легальні книги.

 

➤ Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 р. як нова модель надання на конкурсних засадах державної підтримки та промоції ініціатив у сфері культури та креативних індустрій. Діяльність Фонду, відповідно до чинного законодавства, є невід’ємною частиною політики і визначених пріоритетів діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України.

сайт: ucf.in.ua